Aktualności
Męski Różaniec w Przemyślu. Dwa lata istnienia!
1 maja br. przypada druga rocznica powstania w Przemyślu inicjatywy Męskiego Różańca w Przemyślu. Grupa mężczyzn mająca szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny zbiera się co miesiąc, od 1 maja 2019 r., w każdą pierwsza sobotę miesiąca, aby wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi bluźnierstwa. Jest to odpowiedź na wezwanie Matki Bożej i Jej Syna w Fatimie, aby to nabożeństwo rozpowszechniło się na całym świecie, ponieważ ma ono być ratunkiem dla tonącej w grzechach ludzkości.
Podczas minionych dwóch lat wydarzyło się dużo dobrego. Niecodzienny widok rozmodlonych mężczyzn, z różańcami w ręku, przechodzących ulicami Przemyśla z figurą Matki Bożej Fatimskiej, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, wpisał się już na stałe w przemyski krajobraz. To dzieło, to nie tylko dzieło modlitewne, ale także dzieło oznaczone chrześcijańskim czynem. W tym czasie mężczyźni podejmowali, współorganizowali i propagowali wiele inicjatyw ewangelizacyjnych, m.in.:
"Przemyśl pod Krzyżem, "24 Godziny Męki Pańskiej", „ Duchowa adopcja nieprzyjaciela Kościoła”, „Nazaret moim domem”, „Pokuta Rodzin”, "Adoracje pokutno- wynagradzające, piesze Męskie pielgrzymki do Kalwarii Pacławskiej, „Nabożeństwo do Przeczystego Serca św. Józefa w pierwsze środy miesiąca” oraz dzieła charytatywne takie jak: organizacja prezentów mikołajowych dla najuboższych lwowskich dzieci, uczących się j. polskiego, zbiórka środków dla Caritas Archidiecezji Przemyskiej, dla seniorów dotkniętych skutkami Covid-19, zbiórka dla Rodzin i dzieci żyjących w nędzy, dotkniętych głodem w Ekwadorze, wskutek Covid-19 i wiele innych. Mężczyźni służyli pomocą w dawaniu świadectw, posłudze liturgicznej, jak również inicjowaniu Męskiego Różańca w innych miastach. Podczas męskich spotkań modlitewnych gromadzi się coraz więcej ojców z synami, to także wyraz kształtowania relacji ojciec-syn w oparciu o wartości wypływające z Ewangelii. Warto wspomnieć, że ze społeczności Męskiego Różańca w Przemyślu wyłonili się kandydaci do formacji Wojowników Maryi.
Od początki istnienia Męskiego Różańca w Przemyślu jego patronem jest J.E. Ks. Bp. Stanisław Jamrozek, przez którego ręce przechodzą niemal wszystkie wspomniane inicjatywy. Społeczność Męskiego Różańca obecna jest także w mediach, posiada swoją stronę internetową:
http://www.przemyslwmaryi.pl ,
ponadto kanał na YouTube Męski Rózaniec w Przemyślu:
https://www.youtube.com/c/M%C4%99skiR%C3%B3%C5%BCaniecwPrzemy%C5%9Blu/videos
oraz profil społecznościowy na Facebook pn.: Męski Różaniec w Przemyślu. Ukazują się także artykuły na temat działalności Męskiego Różańca, Wojowników Maryi w Przemyślu na łamach prasy katolickiej, m.in. „Nasz Dziennik” oraz ‘”Niedziela”. To tylko część działalności Mężczyzn skupionej wokół Męskiego Różańca Przemyślu oraz Wojowników Maryi Przemyśl. Nie sposób zawrzeć wszystkiego w tym tekście, ponieważ przedstawione wyżej , to efekty widoczne, zaś wiele owoców jest tych, które są obecne w codziennym życiu rodzinnym, osobistym, małżeńskim mężczyzn i ojców, a które aby przedstawić, trzeba by najpewniej spisać w dużej objętości księdze. A wszystko , „by Maryja była bardziej znana i miłowana”, bo tego sobie życzy Bóg, którego słowa zostały przekazane dzieciom fatimskim.
Na pewno pięknym i ważnym owocem działalności Męskiego Różańca w Przemyślu jest skupienie, zjednoczenie mężczyzn kochających Matkę Bożą, wokół Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej oo. Franciszkanów w Przemyślu, gdzie przychylny Gwardian i ojcowie tam pracujący (także na Kalwarii Pacławskiej) z miłością i oddaniem przyjęli pomysł świeckich, udzielając wszelkiej możliwej pomocy duszpasterskiej. Dlatego widać, że przychodzących mężczyzn jest wielu, coraz więcej. Uwidaczniają się potrzeby duchowe mężczyzn, w świecie coraz bardziej zlaicyzowanym, który nie jest w stanie zaspokoić najważniejszych potrzeb – tych duchowych. Na każdym Męskim Różańcu są kolejki do konfesjonałów i tłumnie przyjmowana Komunia święta, z największą czcią i uszanowaniem: na kolanach i do ust. Mężczyźni chcący żyć zgodnie z Dekalogiem znajdują konkretną drogę - dbałości o rodzinę, walki ze swoimi wadami, drogę i szkołę modlitwy z Maryja i przez Maryję. Wraz z inicjatywą Męskiego Różańca pojawiły się nowe możliwości dla mężczyzn. Wydaje się, że mężczyźni znaleźli swoje miejsce w Kościele, w którym w pewien sposób, do tej pory, byli mało widoczni, porównując do aktywności kobiet. Co ważne mężczyzn spaja modlitwa różańcowa, która została przez nich w sposób szczególny ukochana.
Bardzo ważnym owocem dwuletniej działalności Męskiego Różańca i Wojowników Maryi Przemyśl jest decyzja mężczyzn, o powołaniu do życia - 1 maja (akt założycielski), „Fundacji 3 Serca”, która pozwoli jeszcze efektywniej działać dla dobra społeczności, w zakresie m.in. dzieł ewangelizacyjnych i charytatywnych. Celem Fundacji będzie działalność charytatywna, wychowawcza, opiekuńcza i doradcza. Fundacja będzie kierować się zasadami katolickimi, nie podejmując działań sprzecznych z nauką Kościoła Katolickiego.
Nie pozostaje nic innego, jak złożyć gorące dziękczynienie ku niebu „Deo Gratias!” za te dwa lata łaski dla ludzi gromadzących się na Męskim Różańcu, prosząc Boga o kolejne dary, w kolejnych latach, by to dzieło z pożytkiem dla wszystkich wspaniale rozkwitało i dawało piękne owoce.
Zatem serdecznie zapraszamy wszystkich mężczyzn z synami do Sanktuarium oo. Franciszkanów w Przemyślu na Męski Różaniec, w najbliższą sobotę o godz. 7.45.
„By była bardziej znana i miłowana…”
Dariusz Lasek